

| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 100 µF |
| Voltage Rating (DC) | 6.3 V |
| Tolerance | 10 % |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 900 mΩ |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 2 years ago) |
| Schedule B | 8532210050 |
| Manufacturer Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 2 years ago) |
| Type | Molded |
| Height - Seated (Max) | 2.3 mm |
| Voltage Rating | 6.3 V |
| Life (Hours) | 2000 Hours |
| Features | General Purpose |
Stock: 5486
Distributors
pcbx
Unit Price$0.33819
Ext.Price$0.33819
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.33819 | $0.33819 |
| 10 | $0.20586 | $2.05860 |
| 50 | $0.15480 | $7.74000 |
| 100 | $0.13915 | $13.91500 |
| 500 | $0.11269 | $56.34500 |
| 1000 | $0.10451 | $104.51000 |
